Komentarze: 0 ; Głosów: 1

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 27-11-2019 13:15
Data modyfikacji: 27-11-2019 13:15

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka?

Co lepiej kupić: pralkę i suszarkę osobno czy urządzenie 2w1, czyli pralko-suszarkę? Każdego dnia pyta o to sporo osób. Kluczem do rozwiązania zagadki jest dokładna analiza wszystkich za i przeciw, którą znajdziesz w poniższym poradniku.


Pralko-suszarka czy osobna suszarka dobrana do pralki? Co i dla kogo będzie lepsze? Odpowiedź nie jest wcale oczywista i często zależy np. od warunków lokalowych czy wymagań, ale da się jej udzielić.

Za chwilę krok po kroku przeanalizuję dla Ciebie korzyści płynące z obu rozwiązań. Zobacz, w którym przypadku zalety będą mocniejsze. Zaczynamy od pralko-suszarek.

Powody na TAK dla pralko-suszarki

  1. Oszczędzisz miejsce w swojej łazience czy innym pomieszczeniu, w którym ma stać sprzęt do prania. To w końcu urządzenie 2w1, więc nie musisz kombinować z montażem na słupek, nie wspominając o postawieniu dwóch urządzeń obok siebie. To właśnie warunki lokalowe, a dokładniej ciasne łazienki, czasem niejako zmuszają do zakupu pralko-suszarki. O ile koniecznie chcesz również suszyć swoje ubrania za pomocą sprzętu tego typu.
  2. To nie koniec zalet związanych z oszczędnością miejsca. Na rynku pralko-suszarek panuje większe zróżnicowanie co do gabarytów sprzętu. Chodzi o głębokość, bo da się znaleźć węższe pralko-suszarki, a nawet takie typowo do zabudowy. Zawsze większe możliwości w aranżacji pomieszczenia, w którym spoczywa pralko-suszarka.
  3. Mniej wydasz... przynajmniej jeżeli chodzi o sam zakup. Pralko-suszarki potrafią być czasem kosztowne, ale ogólnie biorąc, w 95% ludzie wydają mniej na pralko-suszarkę niż na dwa osobne urządzenia. A to nie koniec. Jeśli masz sprawną pralkę, to możesz ją sprzedać, nie będzie już przecież potrzebna. Zależnie od jej stażu i klasy może Ci wpaść trochę kasy.
  4. Jedno urządzenie oznacza konieczność konserwacji tylko jego. Przy dwóch osobnych musisz dbać o filtry czy czystość bębna w obu.
  5. Siłą rzeczy wyprana odzież pozostaje w bębnie. Nie musisz jej przekładać, ale pamiętaj o tym, że pralko-suszarki mają mniejsze ładowności w przypadku drugiej funkcji. Przykładowo ładowność 8 kg przy praniu i 5 kg przy suszeniu. Jeżeli jednak nie używasz standardowego programu prania, a jakiś bardziej wyszukany, to zapewne obsłuży on i tak mniejszą ładowność od maksymalnej. Często się więc udaje dobrać taki załadunek, aby suszenie nastąpiło od razu po praniu - bez konieczności wyjmowania czegoś.

korzyści z zakupu pralko-suszarki infografika

Przeczytaj też: Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę?

Powody na TAK dla pralki i suszarki osobno

  1. Jedną z ważniejszych kwestii jest pojemność. Suszarki są bardzo pojemnym i ładownym sprzętem (zazwyczaj 7, 8 lub 9 kg) i deklasują pod tym względem pralko-suszarki. Korzystając z poszczególnych programów, właściwie nie przejmujesz się maksymalnym załadunkiem.
  2. Ogromną przewagą jest to, co właściwie najważniejsze - skuteczność suszenia. Ogólnie biorąc, opiniowane teraz urządzenia suszą szybciej i dokładniej, oferując przy tym więcej programów specjalnych i funkcji. W wielu przypadkach ciuchy wyjęte z bębna nie mają prawie w ogóle zagnieceń. No i zawsze wychodzą suchutkie, ale bez niepotrzebnego wydłużania cyklu suszenia. Najczęściej w suszarkach są lepsze czujniki wilgotności. To wszystko sprawia, że efektywność pracy wypada korzystniej niż u pralko-suszarek.
  3. Połączenie pralka + suszarka zużywa o wiele mniej prądu niż pralko-suszarka. Różnica na rok, w zależności od częstotliwości użytkowania, może wynosić nawet 300-400 zł! Owszem, zakup będzie droższy i potrzeba wielu lat, aby to się zwróciło, ale i tak musiałem to odnotować w korzyściach.
  4. W przypadku awarii odpada Ci na moment albo pranie, albo suszenie. Jeżeli pralko-suszarka się zepsuje, to zostajesz z niczym. A od razu dodam, że mimo 2x większego ryzyka awarii (bo przecież są dwa osobne urządzenia), w praktyce to pralko-suszarka jest dużo mocniej eksploatowana i może szybciej paść. Sporo zależy tu jednak od klasy sprzętu.

korzyści z zakupu pralki i osobno suszarki infografika

Zobacz pojedynek pralek: Pralka ładowana od góry czy od dołu?

Konkluzja

Pralko-suszarki zebrały 5 korzyści, a dwa osobne urządzenia 4. Ale to tylko matematyka, bo w praktyce dużo rozsądniejszą inwestycją jest pralka + suszarki. Plusy tego rozwiązania w postaci lepszej ładowności, efektywności suszenia, funkcjonalności czy energooszczędności są bardzo mocne.

Pralko-suszarki najwięcej zyskują w oczach osób, które po prostu nie mają miejsca na dwa osobne sprzęty, nawet w formie wieży pralniczej (bo często za pomocą specjalnego łącznika da się umieścić suszarkę na pralce).

Pamiętaj przy okazji, że w naszym rankingu pralek spotkasz polecane modele z wielu segmentów cenowych. Nie brakuje tam producentów, których pralki automatyczne mają bardzo podobne odpowiedniki na rynku suszarek. Całość będzie świetnie się prezentować, a przy okazji stworzenie wieży pralniczej pójdzie łatwiej.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem