Ranking Pralek - Najlepsze pralki automatyczne

Komentarze: 3 ; Głosów: 8

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 24-09-2019 10:09
Data modyfikacji: 25-07-2021 20:54

Ranking Pralek - Najlepsze pralki automatyczne

Nie wiesz jeszcze, jaką pralkę kupić? Zależy Ci na niezawodnym urządzeniu? To jesteś w dobrym miejscu! Zgromadziliśmy wszystkie nasze aktualne zestawienia, tworząc wartościowy ranking pralek automatycznych. Zobacz, które modele warto teraz kupić.


Najlepsze pralki 2019

jaka pralka do 3000 zł jaka pralka do 2500 zł
jaka pralka do 2000 zł jaka pralka do 1500 zł
jaka pralka do 1000 zł jaka pralka do 800 zł
jaka pralka slim jaka pralka ładowana od góry

Powyżej znajdują się nasze wszystkie rankingi pralek, które na bieżąco aktualizujemy. Wystarczy, że dobierzesz swój budżet lub wymagania co do rodzaju konstrukcji, a następnie klikniesz jedną z ikonek. Przeniesiesz się do listy wybranych produktów, które spełnią Twoje wymagania.

Każde zestawienie - oprócz listy polecanych pralek automatycznych - zawiera wyjaśnienie odnośnie metody wyselekcjonowania pralek. Nie są to więc rankingi popularności, bo ten czynnik nie znaczy zwykle dużo.

W tym materiale również przedstawimy Ci ogólne priorytety i kryteria. Będzie to niejako wstęp do wiedzy zawartej w poradniku o tym, jak wybrać pralkę, który także polecamy odwiedzić przed dokonaniem zakupu nowego sprzętu AGD.

Taka filozofia tworzenia rankingu wpływa na to, że dokładnie się dowiesz, jaką pralkę automatyczną kupić, aby dobrze zainwestować swoją kasę.

Czym się kierujemy przy tworzeniu rankingu pralek?

Każde zestawienie jest skrupulatnie przygotowywane. Niejednokrotnie dany segment cenowy jest oblegany przez wielu producentów i komuś bez odpowiedniej wiedzy ciężko jest wybrać jak najlepszy model.

Ale my Ci pomożemy!

Listy obejmują zwykle od 3 do 10 niezawodnych urządzeń, które często są dość zróżnicowane. Ale pewne parametry i cechy zawsze są na pierwszym planie. Przejdźmy więc do objaśnienia kryteriów i priorytetów.

Ładowność

Stawiamy na jak najpojemniejsze pralki, które często oblegają czołówki klasyfikacji. Pomijając najniższy budżet, który uwzględniliśmy, a także rodzaj SLIM, staramy się podrzucać modele na co najmniej 7 kg. Taki maksymalny załadunek i pojemny bęben to dobry wybór dla większych rodzin.

Ale pamiętamy o każdej grupie. Nawet w tak szczegółowych zestawieniach przyda się pewna wszechstronność. Mając do rozdania 7 lub 10 miejsc, wyłaniamy też bardziej kompaktowe konstrukcje dla singli lub par. Pragniemy, aby każdy wychodząc z naszego rankingu, dokładnie wiedział, jaką pralkę kupić.

Dopasowanie do łazienki

Ta cecha najlepszych pralek automatycznych jest ściśle związana z ładownością. Bo nie jest sztuką wybrać gigantyczną pralkę, która zajmują pół łazienki. Szczególnie w wyższych segmentach cenowych staramy się znajdować kompromis między ładownością a wymiarami, czyli głównie głębokością (w przypadku pralek ładownych od przodu).

A jeżeli masz naprawdę małą łazienkę, to odwiedź zestawienie dotyczące modeli SLIM, czyli bardzo płytkich. Dobrze się sprawdzają w ciasnych i wąskich łazienkach czy domowych pralniach. A ich korzystne gabaryty wcale nie zawsze odbijają się na małej ładowności.

Przeczytaj przy okazji, co jest lepsze - pralka ładowana od przodu czy od góry? Jeżeli stwierdzisz, że Twoje warunki lokalowe przyjmą wyłącznie sprzęt z górnym załadunkiem, to też znajdziesz zestawienie dla siebie.

Niezawodność

Równie dobrze możesz czytać każdą z klasyfikacji jako ranking niezawodności pralek. Stawiamy na bezawaryjne konstrukcje z porównywarki pralek. A w niższych segmentach na te najpewniejsze.

  • Zwracamy uwagę na typ silnika, bo może być inwerterowy lub indukcyjny, choć to zbliżone do siebie rodzaje. Ważne, aby był bezszczotkowy, a także solidnie wykonany. Silnik może być nawet zintegrowany z bębnem. Mówimy wtedy o napędzie bezpośrednim, a nie paskowym, co jest dodatkową zaletą. Wiemy, które pralki się tym odznaczają, i dzięki temu możemy Ci je podsunąć.
  • Plusa zawsze przypisujemy pralkom z wymiennymi łożyskami. Oznacza to zwykle rozbieralne systemy piorące. Dlaczego to istotne? Ponieważ w przypadku awarii czy usterki wszelkie naprawy pójdą szybciej, łatwiej i taniej, jeżeli zlecisz je specjaliście.
  • Staramy się jak najlepiej przeanalizować użytą elektronikę. Bo pralki robią się coraz funkcjonalniejsze, ale niesie to za sobą większe ryzyko usterek, bo i różnych komponentów coraz więcej.
  • Wnętrze pralki to nie wszystko. Znam przypadki łamiących się plastików na drzwiczkach. Wiemy o wielu niuansach dotyczących konstrukcji każdej pralki. Dzięki temu omijamy te, które zawodzą jakością wykonania.
  • W tym wszystkim nie zapominamy o udzielanej gwarancji. Niektórzy producenci chcą nas przekabacić dłuższymi gwarancjami, często na konkretną część. Jest to istotne, szczególnie w przypadku pralek bez rozbieralnych systemów piorących. W przypadku gwarancji na łożyska, która obejmuje 5 lat, lub też wieloletniej gwarancji na cały silnik, zyskujemy niejako pewność, że producent serwuje porządny sprzęt do automatycznego prania. Rankingi są więc zapełnione pewnymi konstrukcjami.
  • Czasem do drobnych usterek i tak może dojść. Nawet z winy użytkownika, choć zakładam, że zdajesz sobie sprawę z regularnej konserwacji pralki. Ale jakby co, to wiedz, że wyłaniamy pralki z licznymi zabezpieczeniami. A te mogą uchronić w skrajnych przypadkach sprzęt od konieczności zezłomowania. Zabezpieczenie przez zalaniem, pianą, kontrola napięcia i sporo innych - będziesz spał spokojnie, z myślą, że pralka z każdej usterki wyjdzie cało.
  • Jest też sporo innych niuansów dotyczących niezawodnych pralek. Grzałki niklowane lub ceramiczne, dobrze wykonane przyciski, pokrętła i wyświetlacze, stabilne nóżki z regulacją, emaliowany front (trudniej zarysować obudowę) - na wszystko to patrzymy, aby pralka nie zepsuła się wewnątrz i nie uszkodziła się zewnątrz.

solidnie wykonany bęben pralki

Programy prania

W dużej mierze wpływają na efektywność każdego cyklu prania, więc trzeba im przypisać wysoki priorytet. Na szczęście nawet budżetowe pralki mają zazwyczaj sporo dodatkowych opcji - przynajmniej te, które Wam prezentujemy w rankingach.

Cóż to może być? Pranie codzienne, intensywne, przyspieszone/ekspresowe, nocne/ciche, z fazą prania wstępnego, z dodatkowym płukaniem.

A do tego masa programów przystosowanych do konkretnego rodzaju ubrań czy tkanin: jeansy, wełna, jedwab, inne delikatne materiały, koszule, bluzki, odzież sportowa, ubranka dziecięce (często idą w parze z programem antyalergicznym), pościel, firanki, zasłony, duże rzeczy, pierze/puch, odzież wizytowa, a nawet obuwie. Są też programy do czyszczenia bębna, żeby nie musieć się z tym użerać.

Oczywiście nie jest też tak, że każda pralka z każdego rankingu oferuje pełną listę tych udogodnień. Chodzi o to, że zawsze staramy się serwować pralki z jak najdłuższą listą programów, i to naprawdę przydatnych, a nie tylko na papierze.

W tym wszystkim nie zapominamy o swobodzie w doborze parametrów prania. Najlepsze pralki muszą dawać jak najszersze opcje regulacji, np. prędkości wirowania czy dokładnej temperatury wody.

Funkcje specjalne

W tym aspekcie często można się nadziać na mało przydatne bajery. Ale my je znamy. Dlatego też stawiamy na funkcje, które rzeczywiście coś zmieniają na plus.

Jakieś przykłady? Pranie i odświeżanie parowe (alternatywą jest też aktywny tlen), automatyka wagowa, możliwość dokładania prania w trakcie cyklu, efektywne pranie w niższych temperaturach (np. za pomocą aktywnej piany), funkcje redukujące ilość zagnieceń na ciuchach, autodozowanie detergentów, zmiękczanie wody, system zraszania i kilka innych innych udogodnień, które Ci się spodobają.

Szczególnie w rankingach droższych pralek jest tego mnóstwo. Producenci chcą nas zdobyć autorskimi rozwiązaniami, zresztą podobnie jest w kwestii niezawodności. Wiele funkcji wiąże się również z poszczególnymi programami prania.

W analizie tej cechy często wykorzystujemy instrukcje obsługi. Tak, gdyż to właśnie w nich są zazwyczaj unikalne informacje. Bo cóż po fajnej funkcji, jeżeli działa wyłącznie z załadunkiem na poziomie 1/3 lub 1/4 maksymalnego wsadu? Sprawdzamy takie rzeczy, żeby nikt się nie rozczarował.

Przeczytaj też: Pralka i suszarka czy pralko-suszarka?

Komfort obsługi

Liczy się zarówno przy pralkach ładownych od frontu, jak i od góry. Tu też znajdzie się sporo niuansów, na które mało kto zwraca uwagę.

Jeżeli pierzesz często duże rzeczy, to przyda się przecież okno o większej średnicy. Podświetlenie bębna pomoże z kolei staranniej ułożyć pranie, a to wpływa w pewnym stopniu na efektywność cyklu i dbałość o materiał odzieży.

Newralgicznym elementem są drzwiczki. Wspominałem o tym, że muszą być solidnie wykonane, ale to nie wszystko. Dobrze, gdy podczas prania pozostają zimne (nikt się przypadkowo nie oparzy). Jeszcze lepiej, gdy są jak najszerzej otwierane i można je zamontować inaczej niż wyjściowo - aby zmienić kierunek otwierania.

W przypadku "topów" kluczowa jest pokrywa oraz wygodny dostęp do bębna, na co też zwracamy uwagę. Takich szczegółów jest dużo, ale my o nich pamiętamy, tworząc najlepsze rankingi pralek w internecie.

Duże znaczenie ma panel sterowania. Powinien być dobrze opisany. Menu nie powinno z kolei zabierać Ci zbyt dużo czasu przez konieczność przebijania się przez wiele ustawień. To wszystko musi być intuicyjne, aby obsługa pralki była przyjemna.

wygodne sterowanie pralką

Kultura pracy

Może i ma nieco niższy priorytet niż wcześniejsze cechy, ale też stanowi dla wielu osób ważny aspekt. Dobra pralka to również cicha pralka. Nie ma mowy o tym, aby zmieniła swoją pozycję, nadmiernie wibrując, czy irytowała wszystkich domowników wysoką głośnością pracy.

Producenci często z pozoru udziwniają boczne ściany obudowy. W praktyce to niejednokrotnie bardzo przemyślane zabiegi. Dlaczego? Bo pralka lepiej tłumi wtedy hałas i drgania.

Energooszczędność

Przy wyższym budżecie klasa energetyczna jest w zasadzie zawsze korzystna, nawet w przypadku pojemnych pralek (bo takie potrzebują przecież więcej energii i wody). A+++ stanowi standard w większości naszych zestawień.

Swoje robią tu też poszczególne funkcje, bo wiele z nich dodatkowo oszczędza prąd i wodę. Zwykle nie musimy bardziej przyglądać się temu parametrowi, bo ewentualne różnice są nieznaczne.

Stosunek ceny do jakości

Czyli po prostu opłacalność. Wszystkie kluczowe parametry, cechy i nasze priorytety zestawiamy z ceną każdej pralki. Bo łatwo na tym rynku przepłacić, podczas gdy znajdzie się kilka innych urządzeń o podobnej specyfikacji i możliwościach, ale za to w niższej cenie.

Nie jest sztuką zawsze polecać ekstremalnie drogie pralki. Stawiamy na dokładniejszą analizę, aby modele z rankingów stanowiły opłacalną inwestycję.

pralka gotowa do cyklu prania

Najlepsi producenci pralek

Bardzo dużo osób zadaje pytanie, jakiej firmy kupić pralkę. Czy jest to jednak istotne?

Śmiem twierdzić, że nie, co pokazują nasze rankingi. Bardzo często gromadzą urządzenia od wielu producentów. Polecamy nie zastanawiać się dłużej nad marką, a nad konkretnymi cechami, które zostały przedstawione w powyższym punkcie.

Ale z drugiej strony producent idzie w parze z pewnymi autorskimi rozwiązaniami. LG stosuje coraz śmielej bezpośredni napęd ze specjalnymi ruchami bębna. Samsung też kombinuje w kwestii niezawodności przy wysokiej efektywności prania, również w niższych temperaturach. Bosch minimalizuje z kolei liczbę bajerów, oferując bardzo praktyczne rozwiązania. Electrolux podobnie, precyzyjnie dbając o jakość tkanin.

I tak można pochwalać każdego producenta, również specjalizującego się głównie w tańszych pralkach. BEKO zapewnia funkcję pupil, czyli jedną z lepszych opcji dla posiadaczy zwierząt. Swoje ma do powiedzenia Amica, Whirlpool, Indesit.

I to jeszcze nie wszyscy producenci, którzy się liczą. Bardzo nowoczesne pralki robi Hoover, Miele, a coraz częściej Candy. Cenić można wiele produktów AEG, Siemens, Grundig, Sharp czy Gorenje.

Dlatego też nie da się jednoznacznie powiedzieć, czyje pralki są najlepsze. Przy każdym segmencie cenowym sytuacja się zmienia, więc wyciąganie ogólnych wniosków nigdy nie będzie zbyt obiektywne.

W każdym razie nie kierujemy się tutaj nadmierną miłością do któregoś z producentów. Staramy się racjonalnie oceniać możliwości konkretnej pralki.

ubranie w pojemnym bębnie pralki

Ranking pralek - podsumowanie

Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć dla siebie idealną pralkę automatyczną. Robimy tyle różnych zestawień, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą w sekcji komentarzy. Z chęcią poznamy też Twoje zdanie. Być może masz swoje przemyślenia, opinie i doświadczenia, dzięki którym pomożesz innym osobom będącym na etapie kupna nowej pralki.


Komentarze
Komentarzy: 3

Autor: Artur 25-07-2021 20:54:43
Witam Czy pralka Pralka LG F4WN608S1 Vivace 8kg 1400 obr ma wymienne łożyska i czy warto ją kupić? Proszę o odpowiedz Pozdrawiam

Autor: faumadvem 10-05-2021 21:33:40
cialis online india

Autor: faumadvem 18-12-2020 11:39:58
Le Viagra Sans Ordonnance redBitte cheapest place to buy cialis heinialeva Buy Generic Doxycycline Uk

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem