Komentarze: 0 ; Głosów: 7

Autor: Magdalena Połczyńska
Data publikacji: 13-08-2019 17:42
Data modyfikacji: 10-09-2021 12:11

Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki to konieczność w drodze do jej prawidłowego działania. Pralka to ważny sprzęt AGD, który wyręczy Cię z obowiązku prania ręcznego. Na żywotność urządzenia wpływa wiele czynników i jednym z najważniejszych jest odpowiednia konserwacja. Dzisiaj przybliżymy kwestię, jak wyczyścić pralkę.


O pralkę należy szczególnie dbać, aby służyła Ci przez wiele lat. Za moment odkryjesz przydatne rozwiązania na mycie i odkamienianie pralki. Domowe sposoby czyszczenia pralki trzeba wcześniej poznać - tak aby nie doszło do uszkodzenia produktu.

Nie możesz dopuścić do nieprzyjemnego zapachu pralki czy też zatkanego filtra. Właściwe odgrzybianie pralki to kolejny istotny aspekt. Twoja pralka będzie skutecznie działała, jeżeli zdobędziesz wiedzę na temat prawidłowego czyszczenia.

pokretlo-od-pralki

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?

Naturalne metody czyszczenia pralki to popularne rozwiązania. Często zdarza się, że po pewnym czasie sprzęt jest pokryty rdzą lub nadmierną ilością kamienia. Utrzymywanie pralki w czystości przyczyni się do wydłużenia żywotności i większej wydajności urządzenia.

 • Czyszczenie pralki octem - ocet najlepiej rozprawi się z pleśnią znajdującą się w kołnierzu (dotyczy pralek ładowanych od frontu). Wystarczy wlać ocet do miski i zamoczyć w nim gąbkę. To nią czyścisz uszczelkę wokół drzwi. Później przecierasz ręcznikiem kuchennym.
  Ocet jest pomocny w myciu bębna pralki. W tym przypadku wlej go dwie szklanki na dno bębna, sprawdzaj, czy gromadzi się dużo brudu i wlej jeszcze pół szklanki.
 • Czyszczenie pralki sodą - stosowanie sody oczyszczonej jest kolejnym bardzo popularnym sposobem. Przykładowym zastosowaniem może być czyszczenie pojemnika na detergent roztworem ciepłej wody i sody oczyszczonej (stosunek 1/4:1/4 szklanki). Uruchom teraz normalny cykl prania, przy czym temperatura ma być możliwie jak najwyższa.
  Pleśń, nieprzyjemny zapach i brud w pralce otwieranej od przodu to już przeszłość. Standardowo nie zapomnij o przetarciu bębna wilgotną szmatką. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu.
  Dobrą mieszanką na największe zabrudzenia jest soda z octem. Zrób pastę z 10 łyżek octu i odrobiny sody, nałóż ją na najbrudniejsze miejsca i pozostaw nawet na kilka godzin. Po tym czasie sięgnij po wilgotną ścierkę, zmyj dokładnie daną powierzchnię i wytrzyj do sucha.
 • Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym - dobrze rozprawi się z grzybami (zauważysz czarne lub zielone plamki), kamieniem i brudem. 1/3 szklanki kwasku cytrynowego wsyp do pojemnika na proszek, a następnie włącz cykl prania z temperaturą 90°C.

Czyszczenie pralki ładowanej od góry

Ustaw pralkę na najdłuższy cykl z największą temperaturą (lub cykl czyszczenia bębna). Pokrywa ma być otwarta. Bęben napełni się wodą, a Ty między czasie przygotuj cztery szklanki octu i 1 kubek sody oczyszczonej. Taki roztwór wymiesza się w pralce i dokładnie ją wyczyści. Pozostaw na godzinę.

Po tym czasie zamknij pokrywę pralki i uruchom cykl dosłownie na minutę. Następnie otwórz pralkę (zatrzymaj cykl).

W niektórych modelach musisz użyć przycisku Stop (Pauza). Czyszczenie z pleśni dozownika na proszek jest ułatwione, bowiem wystarczy, że zanurzysz szczoteczkę (gąbkę) w roztworze i zaczniesz czyścić pojemnik, a później przetrzesz na sucho.

Jeżeli jest taka możliwość, to wyjmij tę część i zanurz w roztworze na około 20 minut. Ostatnim etapem jest zakończenie tego cyklu, czyli naciskasz Start, a po skończonej pracy przecierasz wilgotną szmatką boki urządzenia i jego spód.

Nawet zaawansowany model, taki jak pralka Electrolux EWT11367VIW, należy odpowiednio czyścić. W przeciwnym razie jej działanie może być nieprawidłowe po pewnym czasie.

Czyszczenie pralki w środku

Zwróć uwagę, czy w bębnie nie znalazły się resztki pozostawione na przykład w kieszeni ubrań (typu chusteczka, pożywienie). Szklane drzwiczki i gumowa uszczelka muszą być pozbawione obcych substancji, takich jak włosy, monety, nitki. Jeżeli zobaczysz na powierzchni bębna rdzę, to obowiązkowo użyj środka do czyszczenia i wytrzyj gąbką. Nie używaj w tym celu żadnych metalowych szczotek, gdyż grozi to uszkodzeniem.

Bardzo ważną kwestią jest czyszczenia szufladek na płyn lub proszek do prania. Nie mogą zalegać w nich żadne resztki detergentów. Najlepiej całkowicie wysunąć dozownik (wewnątrz znajdziesz specjalną dźwignię) i umyć go pod bieżącą wodą z płynem do naczyń. Możesz wspomóc się miękką szczoteczką do zębów, aby zrobić to w precyzyjny sposób.

wnetrze-bebna-pralki

Odkamienianie pralki

Osad z kamienia negatywnie wpływa na działanie pralki. Jest mniej wydajna, zużywa więcej prądu i wody, może gorzej dopierać odzież. Tabletki, płyny lub inne środki do odkamieniania pralki w szybkim czasie rozprawią się z kamieniem. Pamiętaj, aby robić to regularnie.

Z domowych metod możesz zastosować roztwór octu i kwasku cytrynowego (proporcja 2 l na 2 opakowania kwasku). Wlewasz go do bębna, ustawiasz pełen cykl prania (najwyższa temperatura).

Czyszczenie zewnętrznej strony

Wilgotną szmatką umyj pokrętło, aby nie dostały się w jego szczeliny zanieczyszczenia. Wtedy może nie przekręcać się łatwo. Obudowa na bieżąco powinna być przecierana. Pralki automatyczne nie mogą być również zanieczyszczone przez kurz.

A jak czyścić dodatkowe drzwi pralki, nazywane Add Door? Takie znajdziesz w pralce Samsung Quick Drive WW90M741NOO. Za pomocą wilgotnej ściereczki nasączoną wodą i ewentualnie delikatnym środkiem czyszczącym. Lekkimi ruchami pozbywasz się kurzu, uważając na gumową powłokę.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w pralce?

Istnieje kilka porad, jak odświeżyć pralkę. Po każdym zakończonym procesie prania ubrań należy wysuszyć wnętrze pralki (bęben ma być wentylowany, czyli uchylony). Myj membranę, czyli uszczelkę drzwi, jak również pozbądź się resztek detergentów z wszelkich zagłębień. To one mogą powodować wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.

Polecamy uruchomienie programu czyszczącego, jeżeli model takowy posiada. To zawsze dobry sposób na dezynfekcję sprzętu.

Jeżeli chodzi o typowo naturalne sposoby, to zrób specjalny roztwór. Wymieszaj 1/4 szklanki sody z 1/4 szklanki wody i wlej to do pojemnika, z kolei bezpośrednio do bębna zastosuj 2 szklanki octu. Uruchom pełny cykl prania. W środku nic nie może się znajdować, przecież nie chcemy, żeby nasze ubrania przesiąkły octem.

A jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Czując zapach kanalizacji, wybierz wybielacz. Namocz go na ściereczce i przetrzyj uszczelki w pralce. Rób to w rękawiczkach, aby nie doszło do poparzenia skóry. Na koniec włącz cykl prania, aby wypłukać pozostałości środka.

Jak wyczyścić odpływ pralki?

Zatkany odpływ (rurka) to dosyć częsty problem. Odpływ niejednokrotnie natrafia na różne kłaczki z ubrań czy inne szumowiny. Pozbędziesz się tego kłopotu, tylko najpierw znajdź główny odpływ. Następnie wlej do niego gorącą wodę, tak aby rozpuściła różne zanieczyszczenia.

Warto przemyśleć kwestię zakupu specjalnego środka, który jest przeznaczony do czyszczenia odpływów w pralkach.

Dbanie o filtry

Filtry minimalizują ryzyko osadzania się kamienia. Sprawdzaj obudowę filtra, a głównie jej zawartość. Mycie odbywa się w zależności od rodzaju filtra:

 • Filtr siatkowy - czyść raz lub dwa razy w roku, aby uniknąć jego zatkania. W tym celu odłącz pralkę od zasilania, zakręć zawór wody i odłącz wąż. Kolejnym krokiem jest wyjęcie filtra siatkowego, zanurzenie go w wodzie, osuszenie go, a następnie ponowne włożenie do zaworu wlotowego (załóż także wąż i z powrotem odkręć zawór wody).
 • Filtr pompy - ten typ musisz czyścić nieco częściej, bowiem 6 razy w roku. Proces zacznij od wyłączenia urządzenia, odłączenia przewodu od gniazdka i spuszczenia pozostałej wody. Po chwili naciśnij osłonę filtra, tak aby się otworzyła. Do umycia tego filtra najlepiej posłuży Ci miękka szczoteczka do zębów. Jeżeli filtr nie jest już niczym zablokowany, to włóż go na swoje miejsce i obróć pokrętło filtra w prawo.

Czyszczenie pralki domestosem

Jeżeli zdecydujesz się na popularny środek, jakim jest domestos, to zmniejszysz ryzyko osadzania się kamienia w pralce, pozbędziesz się zapachu stęchlizny, zniwelujesz powstawanie pleśni i grzybów. W tym celu wrzuć do bębna kilka szmatek, polej je kilkoma łyżkami domestosa, ustaw cykl prania na około 50°C. Po zakończonym praniu włącz krótki pusty cykl. Pamiętaj o przewietrzeniu bębna.

pojemnik-na-detergenty-do-pralki

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarek

Nie jest to już naturalna metoda, choć nadal skuteczna i chwalona, jeżeli chodzi o mycie pralki i pozbycie się zarazków. Polega na wrzuceniu do bębna 1, maksymalnie 2 tabletek do zmywarek i wybraniu cyklu prania w 60°C.

W zależności od modelu pralki spotkasz się z programem automatycznego czyszczenia. To tak zwane ustawianie pustego prania. Włącz cykl, który czyści pusty bęben (wraz z drzwiczkami i kołnierzem) z wszelkich bakterii i brudu. Nie używaj wówczas żadnego detergentu. Taki zabieg stosuj raz na około 40 prań.

Innym sposobem jest przygotowanie roztworu z 1 szklanki ciepłej wody i 1 łyżki wybielacza. Wystarczy, że zanurzysz w nim gąbkę i zaczniesz pomału czyścić powierzchnię pralki. Wybielacz jest również dobry, jeżeli chodzi o odgrzybianie pralki, ale pamiętaj, żeby nie łączyć go z innymi substancjami (na przykład octem czy kwaskiem cytrynowym).

W zminimalizowaniu rozrostu grzybów pomoże odpowiednia cyrkulacja powietrza, czyli uchylony pojemnik na detergent i przede wszystkim bęben. Po zakończonym praniu od razu wyjmuj odzież z bębna. Sprawdzaj filtry, nie przesadzaj z ilością detergentów, dowiedz się też, jak wypoziomować pralkę.

Przed każdym czyszczeniem pralki odłącz ją od gniazdka. Ograniczy to ryzyko porażenia prądem lub pożaru. Mycie pralki automatycznej nie powinno także odbywać się przy zastosowaniu alkoholu, benzyny lub rozpuszczalnika. Zrezygnuj ze spryskiwania pralki wodą.

W poradniku przybliżyliśmy kwestię, jak wyczyścić pralkę różnymi sposobami. Zapamiętaj te wskazówki, aby mieć pewność, że robisz to prawidłowo i przyczyniasz się do dłuższej eksploatacji pralki.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem