Komentarze: 0 ; Głosów: 6

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 17-07-2019 10:31
Data modyfikacji: 03-03-2021 17:18

Jak wypoziomować pralkę?

Wypoziomowanie pralki jest niezbędne, aby później prawidłowo pracowała i się nie zepsuła. Chodzi również o zachowanie tej samej pozycji, w której sprzęt został postawiony. Jak się do tego zabrać i wypoziomować pralkę? Odpowiedź znajdziesz w moim poradniku.


Co jest potrzebne do wypoziomowania pralki?

  1. Poziomica.
  2. Podkładki antywibracyjne lub mata antywibracyjna (opcjonalnie).
  3. Klucz nasadowy (nie zawsze, o czym wspomnę).

Kiedy poziomować pralkę?

  1. Zawsze przy montażu.
  2. Gdy zacznie się chybotać lub nadmiernie hałasować podczas prania, w szczególności przy wirowaniu, a sprawdzenie jej pozycji poziomicą wykaże zbyt duże odchylenia.

Wypoziomowanie pralki krok po kroku

Jak wypoziomować pralkę:

  1. Po zdjęciu wszystkim blokad (np. śrub trzymających bęben) i montażu umieść pralkę w miejscu, w którym ma stać. Radzę też sprawdzić, czy podłoga jest tam równa. Jeżeli wręcz przeciwnie, to poziomowanie pralki będzie dłuższe i bardziej kłopotliwe. W takiej sytuacji, jeśli masz wybór i możliwość, postaw pralkę w dogodniejszym miejscu - na stosunkowo równej płaszczyźnie.
  2. (Opcjonalnie) Umieść pod nóżkami pralki podkładki antywibracyjne lub matę antywibracyjną.
  3. Dokładnie zbadaj kąt nachylenia pralki. Przyłóż poziomicę równoległe do każdego brzegu (na górnej pokrywie). Sporo osób popełnia błąd i sprawdza tylko front, zapominając o bokach czy tyle. Sprawdź więc wszystkie 4 brzegi.
  4. Dążysz do tego, aby kąt nachylenia był bliski 0 na każdej płaszczyźnie, a z pewnością nie przekraczał 2 stopni nachylenia.
  5. Jeżeli jest inaczej, to reguluj nóżki pralki na zmianę ze sprawdzaniem kąta nachylenia. Zwiększ lub zmniejsz wysokość danej nóżki, aby było idealnie równo. Robisz to albo ręcznie, albo kluczem nasadowym - w zależności od modelu.

Większość pralek ma 4 regulowane nóżki, choć zdarzają się też takie z jedną parą. W praktyce w obu przypadkach - poświęcając troszkę czasu i sił - można prawidłowo wypoziomować pralkę. Nie jest to trudne zadanie, choć sporo zależy od nierówności podłoża.

Czy prawidłowe wypoziomowanie pralki jest ważne?

Tak. Nawet najnowsze pralki nie będą pracować prawidłowo przy nieodpowiedniej pozycji. Nierówności sprawiają, że pralka zaczyna "tańczyć", szczególnie podczas cyklu wirowania. Zmienia swoją pozycję, przez co naraża się na uszkodzenia i obijanie elementów wokół. A to spory problem - zwłaszcza jeżeli sprzęt jest zabudowany, a odległości od mebli są nieduże.

Odpuszczenie poziomowania pralki wpłynie też negatywnie na efektywność prania. Największym problemem mogą być jednak awarie. W zależności o stopnia odchylenia, uszkodzeniu może ulec bęben. Łożyska będą przy tym narażone na szybsze zużycie. Jeżeli pralka nie ma rozbieralnego systemu piorącego, to po takich awariach będzie właściwie do wymiany.

Taka rada praktyczna - sprawdź czasem pozycję pralki, nawet gdy kilka tygodni wcześniej została idealnie wypoziomowana. Nigdy nie wiadomo, czy nie zmieniła troszkę swojej pozycji, a przyłożenie poziomicy do jej 4 brzegów zajmie Ci chwilę.

Jak widzisz, prawidłowe wypoziomowanie pralki jest dla niej bardzo istotne. Ale teraz już wiesz, jak je wykonać, aby mieć pewność, że pozycja pralki będzie optymalna.

Po odpowiednim wypoziomowaniu czeka Was kolejne zadanie. Trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Dlatego też już teraz warto przeczytać kolejny poradnik - tym razem o tym, jak wyczyścić pralkę różnymi sposobami.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem