Komentarze: 2 ; Głosów: 4

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 27-08-2019 14:10
Data modyfikacji: 20-09-2021 10:49

Jak wybrać pralkę?

Wybór pralki to ciężka sprawa, bo jest ich wiele, a po drugie większość kupujących popełnia sporo błędów. Mój poradnik nie będzie wciskał Ci kitu, a naprowadzi Cię na rozsądny zakup na lata. Pralka spełni Twoje wymagania, a przy okazji nie przepłacisz za nią. To chyba niezła nagroda za kilkanaście minut lektury, prawda?


Jak wybrać pralkę, czyli pytanie bardzo trudne i z kilkoma odpowiedziami. W poniższym poradniku poznasz praktyczne rady dotyczące zakupu, unikniesz pułapek, w które wpada zapewne ponad 80% kupujących i dobierzesz sprzęt do swoich potrzeb - bo właściwie to jest tu najważniejsze. Zaczynajmy.

Wybór pralki - ogólne rady

Mógłbym standardowo przejść od razu do konkretnych zagadnień (jak każdy inny poradnik), ale nie piszę tego materiału tylko po to, aby był i kręcił się po internecie. Piszę go dlatego, aby uzmysłowić Ci kilka fundamentalnych zasad, o których nikt nie wspomina.

 1. Zrezygnuj z pytań o producenta pralki. Większość zakupowych zapytań brzmi: "jakiej firmy pralkę polecacie?". A jakie to ma właściwie znaczenie? Owszem, niektórzy producenci mają swoje unikalne technologie czy rozwiązania, ale nie ma tu jednego lidera, który panowałbym we wszystkich segmentach cenowych. Nikt też nie trzyma tak równego poziomu. Wielu producentów ma całkiem odmienne linie produktowe, które robi się w różnych krajach. Niezawodność, bezawaryjność - to wszystko ciągle się zmienia i nie jestem w stanie stwierdzić, kto robi najlepsze pralki, które rzadko się psują i dobrze piorą.
 2. Nie można też od razu wskazać najlepszego modelu. Baza produktowa pralek rozrasta się cały czas. A po drugie - co to znaczy, że coś jest najlepsze? Dla jednej osoby dobra będzie płytka pralka o ładowności 6 kg, a dla drugiej pojemniejsza i na ponad 8 kg. To tylko prosty przykład, bo preferencje zakupowe bywają zupełnie inne.
 3. Fundamentem jest więc poznanie swoich potrzeb i dopasowanie możliwości pralki, aby nic jej nie brakowało. Po drodze trzeba też ominąć marketingową papkę i inne zakupowe pułapki. Do tego wszystkiego potrzebna jest wiedza, którą uzyskasz z tego poradnika. Bo łatwo jest też przepłacić, a nie zawsze droższe równa się lepsze, szczególnie na rynku dużego AGD.
 4. Odradzam też filtrowanie produktów po liczbie opinii. To najłatwiejszy sposób, aby wybrać model, który jest już stary, a ominąć nowości na rynku, które go deklasują.

Skoro podstawy za nami, to przejdźmy do jeszcze większych konkretów. Oczywiście zawsze możesz też odwiedzić ranking pralek, wybrać dane zestawienie i sprawdzić, które modele w nim umieściliśmy. Ale wiedza zawarta w tym przewodniku zakupowym jest bezcenna i bardzo się przyda przy wyborze sprzętu.

poradnik kupującego nową pralkę

Konstrukcja i ładowność pralki

Podstawa, bo pralka musi Ci się zmieścić w łazience i oferować optymalną ładowność. I to są akurat kwestie dość łatwe do ustalenia:

 1. Najpierw wybierz rodzaj pralki. Te wirnikowe oczywiście odrzucam, więc zostają ładowane od przodu i od góry. Jeżeli miejsca jest wystarczająco dużo, to postaw na pralkę z frontowym załadunkiem. Oferuje więcej w lepszej cenie, co dokładniej omówiłem w artykule pralka ładowana od przodu czy od góry.
 2. Dopasuj wszystkie wymiary, szczególnie głębokość, jeżeli w grę wchodzi urządzenie z oknem na przodzie. W ciaśniejszych łazienkach sprawdzą się modele slim, czyli bardzo płytkie. W osobnym materiale sprawdziłem zresztą, jaką pralkę SLIM kupić.
 3. Jeżeli pralkę chcesz zabudować, to sprawdź, czy ma zdejmowany blat. Wypada też zostawić kilka centymetrów luzu z każdej strony i idealnie wypoziomować sprzęt, aby się nie przesunął i nie uległ uszkodzeniom. Zwykle nie ma większych problemów z zabudową wolnostojących modeli z wsadem od przodu. Jednocześnie raczej odradzam rodzaj typowo do zabudowy, gdyż jest mało opłacalny.
 4. A jaka ładowność jest najlepsza? To zależy. Osobiście polecam 7 kg, bo to bardzo uniwersalna wartość. Sprawdzi się w przypadku rodzin 2+2. 6 i 8 kg również są popularne i zwykle wystarczają. Nie widzę sensu w schodzeniu z ładownością niżej. Pralki powyżej 8 kg stanowią z kolei wybór dla osób, które piorą często i bardzo dużo. Jeżeli chodzi o pralki ładowane od góry, to większość ich rynku stanowią modele o ładowności 6 lub 7 kg, ewentualnie 6,5 kg.
 5. Polecam pralki z prostymi panelami sterującymi. Nie warto napalać się na dotykowe sterowanie czy inne bajery, które mogą szybciej się popsuć niż standardowe pokrętło i przyciski.
 6. Niektóre udogodnienia konstrukcyjne są fajne. Płaskie i zimne okna, obudowa z powłoką, którą ciężko zarysować (np. emaliowany front), bęben z bezobsługowym oświetleniem LED, asymetryczne łopatki w bębnie, które nie rozciągają tak ciuchów czy drzwiczki z możliwością dorzucenia ciuchów w trakcie cyklu prania. Zawsze rzuć okiem na opis takich udogodnień, bo niektóre bywają bardzo praktyczne.
 7. Wiele osób na lewo i prawo rozgłasza, że najważniejsze w pralce są wymienne łożyska. Fakt, rozbieralny zespół piorący łatwiej wymienić, ale i tak nie zawsze jest to opłacalne. Najlepiej, gdy to Ty umiesz sobie poradzić z taką naprawą. Jeżeli nie, to wydasz swoje i nie zawsze będzie to dobry interes. Plusem są natomiast dłuższe gwarancje na silnik, bęben czy łożyska. Potwierdzają niejako wysoką jakość wykonania, w końcu nie bez powodu producent wydłuża wyjściowo okres gwarancyjny na te części.

bęben pralki to ważny aspekt zakupowy

Energooszczędność i prędkość wirowania pralki

Dlaczego we wspólnym akapicie poruszam dwie z pozoru zupełnie odmienne kwestie? Bo obie mydlą oczy klientom.

Kwestia energooszczędności wydaje się być istotna, producenci mamią nas dopiskami typu A+++(-70%). W praktyce okazuje się, że między bardzo energooszczędną a mniej energooszczędną pralką różnica w rachunkach za prąd nie przekracza nawet 100 zł rocznie. Nawet tanie pralki do 1000 zł nie biorą aktualnie dużej dawki energii elektrycznej.

Wiedz też, że wszystkie te wyliczenia roczne opierają się na 220 cyklach w standardowym programie bawełna. Jeżeli pierzesz mniej, to tym bardziej nie patrz szczególnie na klasę efektywności energetycznej. A jeśli pierzesz więcej, to oblicz sobie różnicę między pralkami, które wpadły Ci w oko. Oszacuj liczbę cykli na rok, znajdź na karcie produktu zużycie na cykl, pomnóż przez koszt kilowatogodziny i zobacz różnicę w rachunkach.

A co do wirowania... Wcale nie jest powiedziane, ze im wyższe obroty, tym lepiej. Bo co Ci to właściwie da? Ciuchy będą cholernie wymiętolone i troszkę bardziej suche. Wyższe obroty to także większa eksploatacja pralki, szczególnie jej łożysk, o których wspominałem w poprzednim punkcie.

Miarodajną wartością jest tak naprawdę wilgotność resztkowa. W procentach określa ilość wody w ubraniu wyjętym z bębna. Między poszczególnymi klasami wirowania jest najczęściej 9% różnicy. Jak to się przełoży na czas suszenia? Trudno określić, ale raczej nie wpłynie w większym stopniu.

Wychodzi więc na to, że zarówno za klasę energetyczną, jak i klasę wirowania nie warto dopłacać większych kwot.

Przeczytaj też: Pralka i suszarka czy pralko-suszarka?

Jak sprawdzić, czy pralka dobrze pierze?

Ciężka sprawa. Niby możemy zapoznać się z efektywnością prania, ale... prawie zawsze jest to A. Czyli że wszystkie pralki piorą tak samo i zawsze idealnie? Wszyscy wiemy, że nie jest to prawda.

Gdzie tkwi odpowiedź? Głównie w programach prania. Producentom tak naprawdę ciężko zaoferować nam coś więcej w tej kwestii. Są dodatkowe cykle parowe, które zmiękczają zabrudzenia, jest pranie wstępne, jest aktywna piana, jakieś specjalne ruchy bębna. Ale czy to wszystko wpływa jakoś bardziej na efektywność usuwania plam z odzienia w bębnie? Śmiem twierdzić, że nie zawsze.

Rada jest taka, żeby przed zakupem danej pralki znaleźć w sieci jej instrukcję obsługi, co powinno być akurat bardzo łatwe w przypadku tej kategorii. Niektórzy producenci, np. Bosch, dość dokładnie opisują specyfikę poszczególnych programów. Dowiesz się, do jakich ciuchów się nadają, jaki wsad obsługują, jakie dodatkowe funkcje można przy nich włączyć. Bardzo pomocne informacje.

Skuteczność prania i tak często zależy od tego, jakich detergentów używamy i czy robimy coś wcześniej z naprawdę mocno uporczywymi plamami. Bo nawet najlepsza pralka nie wszystko dopierze.

Zobacz też: Pralki do 800 zł - Jaką kupić?

Programy prania

Skoro już wspomniałem o programach, to warto myśl rozwinąć. Lista programów jest bardzo ważna, dopasuj ją do materiałów, które zwykle pierzesz. Sprawdź, ile trwa program codzienny (o ile jest), jaki wsad obsługuje, bo często właśnie ta opcja jest bardzo pomocna.

Dla innych osób duże znaczenie mają szybkie programy do lekko zabrudzonych ubrań. Też wypada sprawdzić to, ile trwają i ile mieszczą.

Jeszcze inną grupą są programy specjalne, np. do konkretnych typów ubrań (jeansy, koszule, odzież sportowa, jedwab, pościel, duże rzeczy, czarne ciuchy itp.).

Praktycznie każda pralka ma coś pod delikatne materiały. Podobnie jest z programem dla ubranek dziecięcych lub alergików. Obie te opcje mniej więcej się ze sobą pokrywają, mając podobną specyfikę działania i dodatkowe płukanie wliczone w cykl.

Już pralki do 1500 zł zazwyczaj czarują długą listą ciekawych programów prania. Mniej więcej w tym segmencie cenowym liczba udogodnień idzie wyraźnie w górę.

W każdym razie pamiętaj, że samo przejrzenie listy dostępnych programów to za mało. Te same nazwy w różnych pralkach mogą działać zupełnie inaczej - różnić się czasem cyklu, maksymalnymi obrotami, maksymalnym wsadem, zaleceniami co do stopnia zabrudzenia pranych ubrań itp.

sterowanie programami prania

Funkcje pralek

Tutaj dopiero jest hardkorowo. Producenci niesamowicie mydlą nam oczy zbędnymi bajerami. Ciężko z tego wszystkiego wynieść wiedzę, który nam się rzeczywiście przyda.

Czytając o danej funkcjonalności, odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie jakkolwiek sprawdzić jej działanie i korzyści, które daje. Po drugie pomyśl, czy te korzyści w ogóle mają dla Ciebie jakieś większe znaczenie.

Według mnie pomocne może okazać się pranie parowe. Szybko odświeża ciuchy i usuwa nieprzyjemne zapachy, działając jako oddzielna opcja. W niektórych pralkach może wspomagać dodatkowo cykl prania, rozpuszczając poważniejsze zabrudzenia (na początku cyklu) lub eliminując zagniecenia (na końcu cyklu).

Podoba mi się też automatyka wagowa, bo pralka sama wykrywa, jaką ilość wody zużyć, ile detergentu rozpuścić, jakie obroty dobrać czy kiedy zakończyć pranie. To udogodnienie też jest jednak dość zróżnicowane na rynku pralek, więc warto poczytać, jak dokładnie działa i co potrafi w przypadku konkretnego modelu.

Bardziej kontrowersyjne są technologie i funkcje, które pozwalają efektywnie prać w niższych temperaturach. Pozornie korzystna opcja, ale w praktyce obsługuje często mniejszy wsad i działa na niewielkiej ilości programów. Choć sporo oczywiście zależy od konkretnego modelum pralki automatycznej.

Wyszczególnię też mniej skomplikowane sztuczki, np. VarioPerfect, które działa na zasadzie skrócenia cyklu prania (kosztem większego zużycia energii) lub zmniejsza zużycia energii (kosztem dłuższego cyklu prania).

Coraz częściej na rynku pralek pojawia się też sztuczna inteligencja, czyli np. podpowiedzi co do parametrów prania, a nawet prognozy pogody. Przy rozważaniach, jaka pralka do 3000 zł, udało mi się znaleźć kilka takich modeli, które mają sens. Ale i tak nie zawsze warto mieć na uwadze podstawowe cechy, a dopiero później patrzeć na tak wymyślne rzeczy.

Funkcji na rynku jest ogrom, ale czasem lepiej skrócić sobie listę do tych najbardziej widocznych, które będą się przydawały praktycznie przy każdym praniu. Inaczej można łatwo przepłacić za niepotrzebne bajery lub funkcje, które tak naprawdę nic nie zmieniają.

Z doświadczenia mogę wskazać, że pralki do 2000 zł wyróżniają się już dużo szerszą listą przydatnych funkcji w porównaniu do niższych segmentów cenowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Z powyższymi radami wiesz już dobrze, jak wybrać pralkę pod swoje wymagania i za co nie przepłacić.

Jeżeli masz w sobie jeszcze więcej determinacji, to spójrz na poniższą listę. Zawarłem w niej pozostałe parametry i cechy, na które warto spojrzeć przed zakupem nowej pralki automatycznej:

 • Poziom hałasu - prosta sprawa, im ciszej, tym lepiej. Ale jaka powinna być stosunkowo cicha pralka? Przy normalnym praniu dobrze, aby schodziła poniżej 55 dB, a przy wirowaniu poniżej 74 dB.
 • Rodzaj silnika - prym wiodą silniki inwerterowe, choć nie daj się zaślepić ich nowoczesnością. Wcale nie są takie nowoczesne w porównaniu do indukcyjnych. Oba te typy dzielą nieznaczne różnice, głównie w kwestii zastosowanej elektroniki i możliwości regulacji niektórych parametrów. A jednostki starego typu, czyli ze szczotkami, rzadko są już dostępne, więc problem w zasadzie sam się rozwiązuje.
 • Czas cyklu prania - mało kto zwraca na to uwagę, a niektóre dość dobre pralki piorą strasznie długo. Różnice bywają znaczące, choć krótszy cykl prania na standardowym programie wciąż musi się wiązać z odpowiednią efektywnością usuwania plam. No bo co Ci z szybko, ale słabo piorącej pralki? Zupełnie nic.
 • Zabezpieczenia - nawet tanie pralki mają zazwyczaj pokaźną liczbę zabezpieczeń, choć zawsze możesz je przejrzeć. W domu z dzieciakami przyda się przecież pralka z blokadą przycisków.
 • Automatyczne czyszczenie bębna - dobra opcja, w zasadzie oddzielny program, jeżeli nie chce Ci się własnoręcznie czyścić bębna. Pamiętaj mimo wszystko, aby po praniu wietrzyć urządzenie. Wyeliminujesz przynajmniej ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu.
 • Lepsza filtracja - niektóre pralki oferują samoczyszczące się filtry lub mechanizmy, które filtrują wodę. Również ułatwia to konserwację i w pewnym stopniu podnosi żywotność pralki. Duży wpływ na takie rzeczy masz jednak Ty, więc po zakupie (a nawet przed nim) radzę zapoznać się z podręcznikiem użytkowania, aby wiedzieć co i kiedy wypada wyczyścić.
 • Pojemność bębna - tak, ta sama ładowność nie zawsze oznacza tę samą pojemność bębna, którą liczy się już w litrach. Właśnie dlatego producenci używają określenia bęben XXL. Jest po prostu troszkę pojemniejszy. Korzyść, jeżeli zwykle pierzesz sporo ciuchów lub większe rzeczy.
 • Design - dla mnie sprawa drugorzędna, a nawet pewna przeszkoda przy rozsądnym wyborze pralki. Nie ukrywajmy - jak coś ładnie wygląda, to od razu zachęca nas do zakupu. Ale pralka musi być przecież praktyczna! Nie daj się omamić nowoczesnemu designowi czy nietuzinkowej kolorystyce. Ale jak masz do wyboru dwie pralki o podobnych możliwościach, które wstępnie Ci pasują, to możesz wziąć pod uwagę również walory wizualne. Zresztą od pewnej kwoty jesteśmy skazani na nowoczesny design. Droższe modele, np. pralki do 2500 zł, prawie zawsze wyglądają bardzo nowocześnie.

No i po problemie! Teraz już doskonale wiesz, jak wybrać pralkę, która spełni Twoje oczekiwania i niczym Cię nie rozczaruje. Starałem się ująć ten jakże obszerny temat w dość zwięzłej i jasnej formie, choć równie dobrze mógłbym się rozczulać nad każdym aspektem. Ale w tej wersji i tak wiesz już wszystko, co wypada, żeby nabyć solidny sprzęt.

Jeżeli masz jakieś swoje uwagi, doświadczenia czy przemyślenia, to podziel się nimi w sekcji komentarzy. Postaram się też aktualizować ten poradnik, jeżeli na rynku pralek coś się zmieni.


Komentarze
Komentarzy: 2

Autor: faumadvem 10-05-2021 18:58:16
viagra

Autor: faumadvem 18-12-2020 07:27:06
Order Now Cod Only Fluoxetine Fedex redBitte cialis online purchase heinialeva Prix Cialis 20mg Boite 8

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem