Prawo do naprawy AGD na terenie UE - O co chodzi?

Komentarze: 0 ; Głosów: 1

Autor: Aleksander Gałąska
Data publikacji: 01-10-2019 18:16
Data modyfikacji: 30-11-2019 15:55

Prawo do naprawy AGD na terenie UE - O co chodzi?

Komisja Europejska przyjęła dyrektywę gwarantującą prawo do naprawy wybranych sprzętów AGD. Na czym polega? Producenci będą zobligowani do tworzenia bardziej wytrzymałych urządzeń i oferowania części zamiennych, na przykład do pralek, przez przynajmniej dekadę. To przełoży się nie tylko na wygodę użytkowników, ale i na ekologię.


Dyrektywa unijna dotycząca prawa do naprawy AGD sprawi, że twoja pralka nie będzie musiała działać na szemranych lub używanych komponentach, dopasowywanych przez fachowca łopatologicznie. Zmiana obejmie urządzenia wyprodukowane po 2021 roku.

Dodatkowo producenci działający na terenie Unii Europejskiej będą zobowiązani dostarczyć części zamienne w ciągu 15 dni roboczych. Wymiana takich komponentów ma być możliwa z użyciem ogólnodostępnych narzędzi i bez wymogu permanentnego uszkodzenia urządzenia w trakcie pracy. Firmy muszą też zapewnić profesjonalistom szczegółowe informacje dotyczące naprawy sprzedawanych przez nie urządzeń.

Zobacz też: Jak wybrać pralkę?

Komisja Europejska szacuje, że wprowadzone zmiany mają przełożyć się na 167 terawatogodzin oszczędności energii do roku 2030. To z grubsza roczne zużycie prądu w Danii.

Będzie się dało to osiągnąć również za sprawą reorganizacji wymogów, jakie muszą spełniać urządzenia elektryczne, aby móc załapać się na konkretną klasę energetyczną.

W związku z tym nieco zmienią się etykiety naklejane na sprzęty w sklepach na terenie Unii Europejskiej. To oznacza, że urządzeniom, które teraz pojawiają się w porównywarkach pralek, w wielu przypadkach zmieni się klasa energetyczna.

Całość zmian wpisuje się w trendy, za którymi podążają kraje zrzeszone pod niebieską flagą. - Eco-design jest kluczowym elementem w walce ze zmianą klimatu i wkładem w dotarcie do celów określonych w Porozumieniu Paryskim. Zmierzając w stronę długofalowego celu Unii Europejskiej w pełni pozbawionej gazów cieplarnianych do 2050 roku, musimy zdawać sobie sprawę z rosnącej wagi wydajności energetycznej i strategii eco-designu - powiedział Europejski Komisarz ds. Energii, Miguel Arias Cañete.

Warto zobaczyć:

Źródło: europa.eu


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem